Nie tacy genialni

Leigh Bardugo stara się pogodzić niemożliwe: młodzieżową fantastykę i bezwzględność rodem z mrocznych thrillerów

Twórczość amerykańskiej pisarki Leigh Bardugo polski czytelnik miał okazję poznać przy okazji jej Trylogii Griszy. Przytoczenie tej serii nie jest bezpodstawne: rozpoczynająca nowy cykl Szóstka wron osadzona jest w tych samych realiach, choć fabularnego powiązania między seriami w zasadzie nie ma. Wspólny jest świat, w którym poszczególne krainy wzorowane są na różnych (nie tylko) europejskich krajach, a cechą wyróżniającą jest obecność griszów: osób potrafiących naginać rzeczywistość do swej woli, co w wielu miejscach sprowadza ich do roli niewolników lub ściganych i zabijanych czarownic.

Realia są dość interesujące, również dzięki wykroczeniu poza dominujące w fantasy pseudośredniowiecze. Zdobycze technologii i bardziej mieszczańska niż feudalna otoczka sprawiają, że świat wykreowany przez Bardugo odkrywa się za zainteresowaniem. Niestety jest to jeden z nielicznych atutów tej powieści. To rzecz jasna powieść młodzieżowa, więc w wypadku konstrukcji wątków i bohaterów należałoby zastosować w ocenie odrobinę taryfy ulgowej… tyle, że w tej kreacji autorka wcale nie jest konsekwentna.

Szóstka wron opowiada o drużynie genialnych wyrzutków, która podejmuje się uwolnienia z niezdobytej twierdzy niebezpiecznego więźnia. Tu po raz pierwszy autorka wpada w zastawione przez siebie sidła: nie potrafi wiarygodnie przedstawić ani trudności zabezpieczeń, ani sposobu ich pokonania. Jeszcze gorzej wypada w kreacji postaci. To złodzieje, mordercy, dziwki i szpiedzy, ludzkie życie mają za nic. A jednocześnie zachowują się jak typowe nastolatki (którymi są), na zmianę wzdychając do siebie i udając, że są dla siebie powietrzem. Ta naiwność i dysonans zdecydowanie psują wrażenia z lektury, która w innych warunkach mogłaby być sympatyczna.

Recenzja pierwotnie ukazała się w Nowej Fantastyce 12/2016.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czarne na białym, czyli o słowie pisanym i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.