Źle się dzieje w państwie orczym

Oficjalny prequel filmu „Warcraft: Początek” jest dokładnie tym, co zapowiada to stwierdzenie.

Beletryzacje gier komputerowych to dość specjalny rodzaj literatury, nakierowany przede wszystkim dla fanów elektronicznej rozrywki, którzy pragną rozszerzyć znajomość ulubionych światów: mniej ich interesują wartości literackie, a bardziej bohaterowie i realia. Poza nielicznymi wyjątkami także pisarze uczestniczący w takich projektach to specyficzna grupa, tworząca na zlecenie powieści w różnych franczyzach. Jednym z takich twórców jest Christie Golden, która na koncie ma m.in. wydaną kilkanaście lat temu u nas książkę w realiach RPG Ravenloft, a od kilku lat tworzy w światach gier Blizzard Entertainment. I taką właśnie powieścią jest Durotan, który ponadto ma za zadanie wprowadzić czytelników w fabułę filmu Warcraft: Początek.

Powyższe warunki sprawiają, że Golden musiała pogodzić kilka interesów i zapewne pójść na pewne kompromisy, nie mając w pełni wolnej ręki w kreowaniu fabuły. W efekcie Durotan to bardziej rozbudowana nowela opowiadająca o orczym klanie Mroźnego Wilka, którego członkowie muszą sobie radzić z kolejnymi kryzysami obumierającego świata. Tytułowy bohater jest młodym wodzem, który boryka się z katastrofami, głodem, słabnięciem Duchów oraz kuszeniem ze strony Gul’dana, przywódcy Hordy, który w zamian za zrzeczenie się niezależności obiecuje nowy, bogaty i żywy świat.

Akcja poprowadzona jest sprawnie, ale linearnie i bez zwrotów akcji. Większe znaczenie ma prezentacja kluczowych postaci oraz przedstawienie różnych elementów warcraftowego świata. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Durotan to pozycja przede wszystkim dla graczy i osób pragnących przygotować się do premiery filmu. Nie jest to natomiast pozycja dla osób poszukujących mięsistych fabuł i wyrobionego pióra.

Recenzja pierwotnie ukazała się w Nowej Fantastyce 07/2016.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czarne na białym, czyli o słowie pisanym i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.