Narodziny nowego społeczeństwa

Życie na Księżycu jest niebezpieczne – zabija nie tylko samo środowisko, ale też inni ludzie uwikłani w niekończące się spiski.

W ostatnich latach zauważalny jest odwrót od eksploracyjno-kolonizacyjnej SF. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na nową powieść Iana McDonalda, w której autor próbuje na nowo przedstawić klasyczny temat podboju ziemskiego satelity. Robi to z dbałością o detale, które składają się na barwny obraz rodzącego się społeczeństwa, miejscami przywołujący echa osadnictwa na Dzikim Zachodzie. Autor tworzy wizję skomplikowanych ekonomicznych powiązań i zależności, ale nie zapomina także o skali mikro i odsłanianiu różnych aspektów życia bohaterów. Efektem jest intrygująca mozaika wątków i postaci.

Czy Luna: Nów znacząco różni się od wcześniejszych powieści McDonalda? I tak, i nie. Umiejscowienie fabuły na skolonizowanym Księżycu, gdzie trwa ciągła walka o zasoby i rywalizacja o wpływy, z pewnością stanowi miłą odmianę. Jednakże mechanizm łączenia futurystycznej wizji ze specyfiką różnych narodów pozostała. Kontrolę nad księżycowym światem sprawuje pięć rodów-korporacji, każdy wywodzący się z innego kraju. Razem tworzą prawdziwy tygiel kulturowy. Większość wydarzeń poznajemy z perspektywy brazylijskich Cortów, co od razu przywołuje skojarzenia z Brasyl. Zbieżność ta jest jednak tylko powierzchowna i dotyczy przede wszystkim warstwy lingwistycznej: autor w swoim stylu zapożycza terminy z wielu różnych języków.  

Cykl Luna został zaplanowany na trzy tomy, więc w otwierającej trylogię części autor może pozwolić sobie na powolne budowanie tła i charakteryzowanie postaci. Wyłaniający się z kart powieści obraz jest fascynujący i odrobinę spycha na dalszy plan kluczowe osie fabularne, jakimi są zakulisowe spiski w walce o władzę nad Księżycem. Znaczenia nabierają dopiero w drugiej części powieści: ale jak już się pojawiają, to z przytupem.

Recenzja pierwotnie ukazała się w Nowej Fantastyce 07/2016.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czarne na białym, czyli o słowie pisanym i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.