Metro w Nowej Hucie

Kraków po zagładzie atomowej roi się od mutantów i wrogich frakcji

Zapoczątkowany dwoma powieściami Dmitra Glukhovsky’ego projekt Metro 2033 zyskał zaskakująco dużą popularność, a do tworzenia fabuł w świecie wykreowanym przez Rosjanina zaangażowali się autorzy z innych państw. Do napisania pierwszej polskiej książki w serii wybrany został Paweł Majka i jak pokazuje jego Dzielnica obiecana, była to słuszna decyzja.

Wbrew tytułowej nazwie Kraków nie doczekał się kolei podziemnej. Tunele metra w pomyśle Majki zastąpiła sieć schronów, w której skryły się resztki mieszkańców przed panującym po wojnie atomowej promieniowaniem. Akcja powieści jednakże nie ogranicza się wyłącznie do podziemi i dość szybko wychodzi na jaw, że na powierzchni czekają na bohaterów liczne zagrożenia: od mutantów, poprzez obdarzone zbiorowym umysłem stada telepatycznych ptaków, a na innych frakcjach ludzkich kończąc.Fabuła łączy w sobie elementy prozy przygodowej oraz popularnej obecnie, szczególnie w powieściach młodzieżowych, dystopii. Dwójka nastoletnich bohaterów na skutek spisku władz zmuszona jest do ucieczki i poszukiwań nowego domu. Jest to pretekst do licznych scen akcji, a także pokazania przekroju przez społeczeństwa zamieszkujące Kraków po wojnie atomowej. Pewnym rozczarowaniem jest dość linearna fabuła składająca się z dwóch głównych wątków, ale częściowo rekompensuje to dynamiczna akcja i często zmieniające się okoliczności, w jakich znajdują się postaci.

Wymogi serii sprawiają, że autor miał stosunkowo niewielką możliwość do kreowania świata przedstawionego czy tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji fabularnych. W rezultacie po Dzielnicy obiecanej nie należy oczekiwać tylu zaskakujących elementów, ile było w debiutanckim Pokoju światów. Niemniej, na tle innych powieści z Uniwersum Metro 2033, książka Majki prezentuje się więcej niż dobrze.

Recenzja pierwotnie ukazała się w Nowej Fantastyce 10/2014.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czarne na białym, czyli o słowie pisanym i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.