Misja: odnaleźć życie

Davies traktuje poszukiwania życia pozaziemskiego jako ciekawy problem intelektualny.

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Kwestia ta nurtuje tak fantastów, jak i naukowców zrzeszonych wokół SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Ci drudzy jednak nie mogą puścić wodzy wyobraźni i potrzebują namacalnych dowodów. Dlatego też Paul Davies stara się przedstawić wszystkie za i przeciw kontynuowaniu borykającego się z problemami finansowymi programu. Celem jest także nakreślenie nowych obszarów badań poszukujących (niekoniecznie inteligentnego) życia pozaziemskiego.

Autor przyznaje, że obecna forma SETI ma znikome szanse powodzenia. Popierając dalszy nasłuch przekazów z kosmosu, proponuje szereg innych działań mogących potwierdzić – bezpośrednio lub pośrednio – istnienie życia innego niż nasze. Stąd Milczenie gwiazd nie jest opisem historii i obecnego stanu projektu, a przystępnym przeglądem szerokiego spektrum idei i teorii. Czytelnicy science fiction odnajdą w książce pomysły pojawiające się w beletrystyce od lat: m.in. maszyny Turinga, alternatywną biologię, komputery kwantowe i podróże kosmiczne. Dla równowagi nie zabrakło refleksji dotyczącej etycznych i społecznych konsekwencji sukcesu SETI.

Spojrzenie autora jest obiektywne i szczere. Nie ukrywa, że wszystkie prezentowane rozwiązania są skażone antropocentryzmem i bazują na obecnej wiedzy: nie można wykryć czegoś, czego nie jesteśmy świadomi. Część rozważań stanowi jedynie intelektualne ćwiczenie z możliwości, gdyż między koncepcją a implementacją jest zbyt duża, również finansowa, przepaść. Davies stara się przekonywać, iż warto kontynuować i rozszerzać SETI, ale z Milczenia gwiazd wyłania się dość przygnębiający wniosek: kosmos faktycznie milczy i nic nie wskazuje na to, żeby nagle do nas przemówił.

Recenzja pierwotnie ukazała się w Nowej Fantastyce 03/2013.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czarne na białym, czyli o słowie pisanym i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.